Příroda

Příroda ostrova Zakynthos je velmi rozmanitá, jednotlivé části ostrova jsou charakteristické něčím specifickým. Jihovýchodní strana disponuje přenádhernými plážemi, zelenými kopci plnými vonících ibišků i orchidejí a plochami osázenými aromatickými bylinkami. A právě díky přenádherné pestrobarevné květeně a bylinné vůni linoucí se po celém Zakynthosu je ostrov přezdíván „Ostrovem vůní“ nebo „Ostrovem květů“. Povrch ostrova je z velké části hornatý, pokrývají ho hory, skály, sklaní útesy a kopce, které zabírají zhruba 2/3 ostrovní plochy. Nejvyšším vrcholem ostrova je hora Vrachionas, která měří 758 metrů.

Modrá jeskyně Volimes

K nádherným přírodním útvarům patří Modrá jeskyně Volimes, která se rozprostírá v severní části ostrova u mysu Skinari. Svůj přídomek „modrá“ si jeskyně získala pro neuvěřitelně azurově modrou barvu vody, která se odráží ve skalních útvarech a vrhá nádherně modré odlesky. Uvnitř jeskyně je neuvěřitelně křišťálově čistá voda, která nabízí nekonkurenční potápěčské podmínky v celém Řecku. Jeskyně Volimes patří k oblíbeným turistickým výletům, výletní lodě vyplouvají každý den z přístavu hlavního města nebo z oblasti St. Nikolaos nacházející se ve Volimes.

Národní mořský park Zakynthos

Národní mořský park byl na ostrově Zakynthos založen roku 2000, jeho důvodem vzniku byla podpora a ochrana výskytu ohrožených mořských želv Caretta-caretta, které ostrov Zakynthos pojaly za svůj domov. Místní mořské želvy patří k největším turistickým atrakcím a patří k velkým lákadlům návštěvy ostrova.

Fauna

Symbolem ostrova Zakynthos je mořská želva Karety obecné, jejíž nejčetnějším výskytem je oblast zálivu Laganas, kterou si vybraly jako místo k jarnímu hnízdění. Želvy se však vyskytují téměř na celém pobřeží ostrova, připlouvají k mořským plážím a stávají se tak vyhlášenou turistickou atrakcí.

Ve vodách západního pořeží ostrova, který se vyznačuje skalnatými a členitými rysy, žije vzácný živočišný druh tuleně. Jelikož jsou tito tuleni přísně chráněni, je vstup do moře v prostorách jejich výskytu, zakázán.

Na ostrov každoročně směřuje stěhovavé ptactvo, kteří tuto oblast pojímají jako odpočinkové místo při jejich poutní cestě do Afriky.

Flóra

Nejbarevnějším ročním obdobím ostrova Zakynthos je jaro, oblast se přemění do nádherných barevných odstínů a ostrov se provoní typickou vůní charakteristikou pro tento ostrov. Na východním pobřeží se rozprostírají lány nekonečných olivových a citrusových hájů, které jsou lemovány velmi úrodnými nížinami.

Podmořský svět

Jónské moře nabízí velmi příhodné podmínky pro potápění a poznávání podmořského bohatého života. Dle potápěčské klasifikace je ostrov Zakynthos mezi čtyřmi nejlepšími potápěčskými lokalitami Evropy a mezi padesáti nejzajímavějšími potápěčskými lokalitami na světě. Podmořský život je ve zdejších vodách velmi bohatý na skalní útesy, jeskyně, prohlubně a jeskynní klenby, které poskytují dokonalý úkryt murénám, chobotnicím, ropušnicím a jiným nebezpečným mořským živočichům. Pestrobarevný podmořský svět s nejkrásnějšími místními raritami se nacházejí v hloubkách do 40 metrů a nacházejí se v lokalitách, které jsou vzdáleny od turistických letovisek maximálně do 30 minut lodí.

Inousská propadlina

U jihovýchodního cípu ostrova se nachází nejhlubší místo v celém středomoří, Inousská propadlina, která dosahuje hloubky úctyhodných 4 500 metrů.